Dlaczego onarte?

on*arte powstało z miłości do sztuki. Dążymy do tego, aby nabywanie sztuki stało się przejrzyste i dostępne. Dla wszystkich. Dlatego stworzyliśmy platformę do sprzedaży sztuki współczesnej, w której każdy jest mile widziany: twórcy i twórczynie, kolekcjonerzy i kolekcjonerki, a także miłośnicy i miłośniczki sztuki, którzy chcieliby otaczać się sztuką i szukają inspiracji. Wspieramy ideę, że sztuka powinna być integralną częścią naszego życia, odzwierciedlając unikalne potrzeby, pragnienia i historie. Z nami możesz odkrywać, poznawać i doświadczać sztuki. Na czystych zasadach.

Włącz sztukę!

Prezentując sztukę, chcemy przybliżyć wam to, co nas w niej pociąga i inspiruje. art:DROPy to kuratorskie kolekcje on*arte. Eklektyczne, różnorodne i cykliczne. Łączymy wysokie z popkulturowym, uznane z odkrytym, miksujemy style i preferencje. Każdy art:DROP to autorska opowieść skomponowana z obiektów sztuki i designu. Inspiruje, porusza, karmi oczy i zmysły. Pozwala zanurzyć się w świecie sztuki i skomponować własną opowieść - w waszych domach i przestrzeniach codzienności. Na początek dopieścimy Wasze zmysły serwując art:DROP Senses wide open.


Sztuka nie tylko dla oka

Sztuka wizualna jest emanacją doświadczeń ciała. Tego, jak ciało odczuwa, słyszy, smakuje, dotyka. Zmysły sięgają dalej niż wzrok. Są czułymi przewodnikami po świecie, pozwalają widzieć więcej, czuć głębiej. Sztuka sensoryczna wykracza poza obraz. Intryguje fakturą, porusza wyobraźnię, odsłania sensy. “Wzrok odkrywa to, co dotyk już wie” – pisze fiński architekt Juhani Pallasmaa. Co odkrywają przed nami artyści i artystki?

Ciało prowadzi mnie krętą drogą

Alicja Patanowska poprzez ceramiczne, nęcące kolorem rzeźby, snuje opowieść o kobiecym ciele i wyzwoleniu spod polityczno-społecznego jarzma. W swojej praktyce artystycznej sięga do rzemieślniczej tradycji, czyniąc metodę pracy świadomym manifestem - feministycznym, ekologicznym, kulturowym.

Artystka ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ceramiczka z wykształcenia, garncarka z miłości. Toczenie pochłania ją bez reszty. Jest dla niej ruchem, gestem, tańcem. Jest medytacją.

Ważną pracą Patanowskiej jest Plantacja (Plantation) - projekt nagradzany i prezentowany na festiwalach dizajnu. Zdobył m.in nagrodę Must Have w Łodzi i Mazda Design 2018, można go spotkać w muzeach całego świata – w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze czy Szanghaju. Artystka zaprojektowała cztery porcelanowe kształty, które nakładane na szklane naczynia - kieliszki lub szklanki - tworzą estetyczne i praktyczne narzędzie potrzebne do domowej uprawy hydroponicznej roślin.

Fascynacja człowiekiem

Tomasz Wysocki w serii fotografii “In-visibilis” opowiada o różnicy w korzystaniu ze zmysłów przez osoby widzące i niewidzące. Artysta inspiruje się doświadczeniami oraz kolekcją ubrań “Blind” projektantki Pauliny Ptashnik. Proces tworzenia tych fotografii to godziny spędzone przez artystę w opasce na oczy i dociekanie natury codziennych czynności przez pryzmat słuchu, dotyku, węchu i smaku.

Wysocki zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną. Jego prace to wysmakowane kadry przypominające oniryczne obrazy. Nad cyklem "Smak wiśni" pokazywanej w 6x7 Leica Gallery Warszawa w 2018 roku artysta pracował blisko 4 lata. Prace z tego cyklu - mroczne i niepokojące - skupiają się na naturze ludzkiej egzystencji, kruchej i fascynującej. Wysockiego pociąga człowiek z jego odczuciami, stanami, emocjami i niedoskonałościami.

Rozważania o widzeniu

Przestrzenne prace Tamary Berdowskiej, w mistrzowski sposób posługujące się językiem abstrakcji, wciągają widza w grę z percepcją, uwodzą oko i zmysły. Dzieła stworzone na bazie op - artu są rozważaniami artystki na temat symetrii, barwy, ruchu i przestrzeni. Berdowska tworzy głównie malarstwo, ale pociągają ją także prace przestrzenne - tworzy rysunki i reliefy. Fenomen jej sztuki polega na ciągłym igraniu z percepcją wzroku. Prace umykają jednoznacznemu widzeniu, tworzą optyczne iluzje i złudzenia ruchu. Są refleksją nad pozornością i niejednoznacznością tego, co i jak postrzegamy.

Punkty styku

Podobnie jak obrazy Berdowskiej oddziałują malarskie kompozycje Dominika Janyszka. Artysta ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. W swojej twórczości inspiruje się pracami konstruktywistów. W swoich pracach sięga po geometryczne podziały i podstawowe kształty. Wypukłe, trójwymiarowe punkty i płaskie plamy barwne, zależnie od intensywności padającego nań światła, tworzą iluzję ruchu, falują, pobudzają dłoń i oko.

Celebrate your senses

Wiedza płynąca z ciała pozwala artyst(k)om tworzyć, a nam tej twórczości doświadczać.
Nasze ciała opowiadają historie, w które warto się wsłuchać.

art:DROP Senses wide open wkrótce dostępny będzie na platformie on*arte, a także podczas Warszawskich Targów Sztuki 25-27 listopada, gdzie zadebiutujemy, prezentując sztukę na żywo! Zapraszamy do doświadczania i odkrywania zakamarków sztuki razem z nami. Stay tuned!


Tekst: Agata Kiedrowicz, Ola Rajska

Prace:
okładka Tomasz Wysocki "In - visibilis #3"
zdjęcie 1 Alicja Patanowska "Stereo" (5 paneli) foto. Celestyna Król
zdjęcia 2 Alicja Patanowska "Ciało prowadzi mnie krętą drogą. Kompozycja 15"
zdjęcie 3 Tamara Berdowska " Rysunek przestrzenny F1"
zdjęcie 4 Dominik Janyszka " 4218"
zdjęcie 5 Jan Musiałowski " Otoczenie Dotyku"