1 września po raz 9 rozpoczął się Festiwal Fotograficzny w Ramach Sopotu. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Źródło”, interpretowane jako początek, powód czy prolog. Kuratorką festiwalu jest Maja Kaszkur. Wrzesień w Sopocie to świetne wystawy indywidualne i zbiorowe, spotkania z artystami i artystkami a także oprowadzania kuratorskie i warsztaty. Patronem medialnym tegorocznej edycji festiwalu jest on*arte. FFWRS potrwa do 17 września.

Rezydencje artystyczne

„Rezydencja nie jest zleceniem. To czas i przestrzeń dane artystom, aby mogli się rozejrzeć i ewoluować. Prace rezydentów zmieniają się niemalże do samej premiery. Tak, jak zmieniają się sami artyści”

Od pierwszej edycji sopockiego festiwalu w jego program wpisane są rezydencje artystyczne. W tym roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, zobaczyć można prace Anny Orłowskiej, Visvaldasa Mokrevičiusa i Witka Orskiego. Zaproszonych twórców łączy nie tylko wykorzystywanie medium fotografii, ale również pokoleniowy moment, tu i teraz określający ich jako twórców. Premierowe prace rezydentów, podejmują motyw przewodni sięgając m.in. po fotografię, elementy scenografii oraz AI.

Wystawy indywidualne

Podczas festiwalu zobaczymy premierowe prace Tomasza Wysockiego i Szymona Kobusińskiego. Prace artystów znaleźć można także w najnowszych art:Dropach on*arte. Podczas FFWRS zobczyć można także niezwykle osobisty projekt Tomasza Łącznego pt. „Erna Helena Ania”.

Fotografia litewska

W ramach współpracy nadbałtyckiej gośćmi festiwalu są artyści z Litwy: Gintaras Česonis, Dovile Dagiene, Vilma Samulionyte i Gytis Skudžinskas. Kuratorem wystawy ich prac pt. „Soul Studies. Nowa litewska fotografia” jest Adam Mazur. Wystawa w galerii na Goyki 3 Art Inkubator, składa się z prac współczesnych fotografów litewskich młodego pokolenia oraz prezentacji najpiękniejszych książek fotograficznych ostatniej dekady wydanych przez NoRoutine Books, Kaunas Photo Gallery i Prospektas Gallery.

Fotopomnik Zofii Rydet

Wyjątkową pamiątką po kolejnych edycjach festiwalu jest fotopomnik. Dotychczas w przestrzeni miejskiej Sopotu pojawiły się zdjęcia takich legend polskiej fotografii, jak Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Zbigniew i Maciej Kosycarze, Rafał Milach oraz Wojtek Wieteska. Ideą fotopomnika jest spontaniczne zderzenie widza ze sztuką. Autorką fotografii zaprezentowanej podczas 9. edycji FFWRS jest Zofia Rydet, która w 1983 roku sportretowała trójmiejskich artystów.

Młoda fotografia

W Państwowej Galerii Sztuki zobaczyć można poplenerową wystawę studentów_ek Szkoły Filmowej w Łodzi pt. „Flow”, a także zbiorową wystawę najciekawszych prac fotograficznych przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pt.„Ad Fontes”. W klubokawiarni „Dwie Zmiany” znalazły się prace absolwentów i absolwentek Sopockiej Szkoły Fotografii WFH na wystawie pt. „Światy równolegle”.

Szczegółowy program 9. edycji FFWRS

Tekst: materiały prasowe FFWRS
Redakcja: Ola Rajska

Zdjęcia:
Okładka: Witek Orski, W Ramach Sopotu 2023
Główna grafika: Tomasz Wysocki, z projektu "Memory is not the end" / W Ramach Sopotu 2023
Zdjęcie 1: Anna Orłowska, z projektu "Soft Facade" / W Ramach Sopotu 2023
Zdjęcie 2: Szymon Kobusiński, z projektu "Flores" / W Ramach Sopotu 2023
Zdjęcie 3: Dovile Dagienem "Here Then, There Now", z wystawy ”Soul Studies. Contemporary Lithuanian Photography / Studia duszy. Współczesna fotografia litewska” / W Ramach Sopotu 2023
Zdjęcie 4: Zosia Rydet, W Ramach Sopotu 2023
Zdjęcie 5: praca z wystawy "FLOW" Szkoły Filmowej w Łodzi