Vallisaari to zachwycająca swoją różnorodnością przyrodniczą wyspa położona niedaleko Helsinek. Od 11 czerwca do 17 września odbywają się na niej Helsinki Biennale. To międzynarodowe wydarzenie artystyczne przenosi sztukę współczesną w otoczenie natury, budując między nimi ciekawe konteksty. Główną kuratorką tegorocznej edycji jest Joasia Krysa, której obszary badawczych poszukiwań krzyżują sztukę współczesną i technologię cyfrową. Nie macie planów na sierpniowy długi weekend? Helsinki Biennale to świetny kierunek!

Vallisaari - zapomniana wyspa

"Międzynarodowa ekstrawagancja, która - po dwóch miesiącach - przerosła oczekiwania nawet organizatorów, a jednocześnie przywróciła życie i znaczenie zapomnianej wyspie z burzliwą przeszłością."

Vallisaari to wyspa w pobliżu Helsinek, która będąca niegdyś terenem wojskowym, miała znaczenie obronne. Dziś, ze względu na swoje zróżnicowanie przyrodnicze, stała się ciekawym punktem turystycznym. Większość wyspy pokryta jest dziką i gęstą roślinnością, a łąki wzdłuż skalistego brzegu są domem dla motyli i nietoperzy, z których ponad 100 to gatunki rzadkie lub zagrożone. Znajduje się tu także jedyne chronione bagno olchowe w Helsinkach o powierzchni pół hektara. Dobrze zachowane budynki i konstrukcje historycznej twierdzy wojskowej wyłaniają się wśród obfitej populacji roślin. Vallisaari stanowi niezwykłą scenografię dla sztuki. Na wyspę dostaniemy się promem z Helsinki Market Square. Podróż z centrum miasta zajmuje zaledwie 20 minut. Na Vallisaari znajdziemy także kilka sezonowo otwartych kawiarni i restauracji.

Nowe kierunki

Główną kuratorką tegorocznej edycji jest Joasia Krysa - profesorka badań wystawienniczych na Liverpool John Moores University. Krysa przez trzy lata pełniła rolę dyrektorki Kunsthal Aarhus w Danii. Była częścią zespołu kuratorskiego Documenta 13 (2012) i współkuratorką 9. Biennale w Liverpoolu (2016). Obszarem jej badań i projektów kuratorskich jest sztuczna inteligencja i nowe technologie.

Hasłem tegorocznej edycji Biennale jest New Directions May Emerge (z ang. Nowe kierunki mogą się pojawić). Obserwując zwierzęta, rośliny, środowisko czy też innych ludzi możemy dostrzec nowe sposoby bycia i rozumienia świata. Czy w dobie kryzysów, industrializacji i zanieczyszczeń, które przeprojektowują naszą codzienność, sztuka może być narzędziem troski i zmiany?

Dialog z ekosystemem

Na tegoroczne Helsinki Biennale: New Directions May Emerge zaproszonych zostało 29 międzynarodowych artystów_ek i kolektywów, badających alternatywne sposoby życia i rozumienia świata. Na festiwal składają się nie tylko wystawy, ale także dyskursywny i performatywny program publiczny, pokazy filmowe i publikacje. Główna część Helsinki Biennale znajduje się na wyspie, a jej zwiedzanie jest bezpłatne. W różnych punktach Vallisaari, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz starych piwnic prochowych, rozmieszczonych zostało 15 artystycznych prac i instalacji. Każde z nich działa w subtelnym dialogu z otaczającym środowiskiem i jego unikalnym ekosystemem.
Na Helsinki Biennale zobaczyć możemy między innymi prace Suzanne Treister, Jenna Sutela,Tabita Rezaire czy Asunción Molinos Gordo.

Tekst: Ola Rajska
Korekta: Mona Olkiewicz

Zdjęcia ze strony Helsinki Biennale 2023