on*arte x Młyńska12 to współczesna sztuka w klasycznym wnętrzu. I manifest lokalnej tożsamości: do stworzenia ekspozycji zaprosiliśmy artystów i artystki związanych z Poznaniem, podkreślając unikalny charakter historycznej kamienicy. Mocne kolory, odważne malarstwo i autorskie grafiki mają za zadanie ożywić klasyczne wnętrze, zatrzymać oko i pobudzić do twórczej dyskusji.

Fuzja klasyki i nowoczesności

W on*arte łączymy wysokie z popkulturowym, uznane z odkrytym, miksujemy style i preferencje. Każda nasza kolekcja to autorska opowieść skomponowana z obiektów sztuki i designu. Inspiruje, porusza, karmi oczy i zmysły. Młyńska 12 również łączy klasyczne z nowoczesnym. Piękna, secesyjna kamienica projektu Oskara Hoffmanna, po gruntownym remoncie, jest dziś otwarta na wydarzenia kulturalne i sztukę.

Made in Poznań

Do stworzenia ekspozycji dedykowanej historycznym wnętrzom zaprosiliśmy artystów i artystki, którzy różnorodnością stylu i technik reprezentują poznańskie środowisko twórcze. Eklektyczna kolekcja doskonale wpisuje się w przestrzeń dziedzińca Młyńska12.

Prace Agi Nowackiej to kompozycje graficzne, które artystka tworzy autorską techniką wmasowywania warstw pigmentów, pasteli, czasami grafitu w powierzchnię papieru. Mateusz Piestrak, wspótwórca poznańskiej galerii Pani Domu, o obrazach mówi, że “służą do pobudzania wyobraźni, do rozmawiania, do myślenia inaczej o tym, co się wydaje znane”. Wawrzyniec Reichstein tworzy wielkoformatowe obrazy - manifesty. Jego prace odnoszą się do metaforycznych, symbolicznych przestrzeni powstałych na skutek ciągłego przechodzenia między światem online i offline. Sebastian Krzywak koncentruje się na materii obrazu - interesują go jego warstwy. Zamalowuje i wymazuje je naprzemiennie, tworząc kolejne powierzchnie swoich prac. Jakub Malinowski przygląda się elementom krajobrazu architektonicznego małych miejscowości - choć powszechnie widocznym, często niedostrzeganym.

Wystawa stworzona jest w nurcie phygital - połączenia fizycznego, zmysłowego doświadczenia i cyfrowej rzeczywistości. Prace wyeksponowane się w przestrzeni Młyńska12, a jednocześnie dostępne są do kupienia na platformie on*arte

Sztuka i architektura

Skąd pomysł na taki rodzaj ekspozycji? W onarte wierzymy, że otaczanie się sztuką i wprowadzanie jej w nasze codzienne przestrzenie uwrażliwia estetycznie, pobudza kreatywnie, dostarcza przyjemności. I taką rolę może pełnić sztuka w przestrzeniach biznesowych. Trendy w ich projektowaniu zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Tworzenie nowoczesnych miejsc pracy wzoruje się na przemyśle hotelarskim, tworząc zapraszające, wygodne przestrzenie, porównywalne z domowym biurem. Sztuka w biurowej przestrzeni jest wizytówką dla firmy czy organizacji. Odpowiednio dobrana pozwala odzwierciedlać historię firmy, pokazywać jej charakter, styl i nadać miejscu nowej jakości czy prestiżu. W onarte oferujemy indywidualne doradztwo w zakresie doboru dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych.

Słowo o historii budynku

Kamienica przy ulicy Młyńskiej 12 zbudowana została w 1890 roku. Jej architektem był Oskar Hoffmann. Hoffer studiował we Wrocławiu i Berlinie. Fascynacja secesyjną stylistyką, wpłynęła na jego śmiałe architektoniczne poznańskie projekty. Fantazyjne motywy roślinne, urozmaicone wykusze, misternie kute balustrady i sztukaterie dominowały w projektowanych przez niego przestrzeniach. Hoffer ogromną wagę przykładał do klatek schodowych i podwórzy, tworząc spójne wnętrza. Jego projekty oglądać można m.in. przy ulicach: Dąbrowskiego, Kwiatowej, Słowackiego, Wyspiańskiego i przy Rynku Jeżyckim. Kamienica przy Młyńskiej przez wiele lat pozostawała w katastrofalnym stanie. Dzięki prywatnym inwestorom w 2008 roku zaczął się jej generalny remont. Plany kamienicy odnaleziono w berlińskim archiwum. Po remoncie trwającym blisko 2,5 roku udało się odtworzyć pierwotny kształt budynku, starając się zachować jak najwięcej z oryginalnego wyglądu. I tak, na ścianach znajdują się ręcznie zacierane cementowo-wapienne tynki i farba w kolorze złamanej bieli. Klatka schodowa to drewniane schody, odrestaurowana balustrada i barwne polichromie. Dziś Młyńska12 łączy klasyczne z nowoczesnym. W kamienicy mieszczą się restauracje, przestrzenie biurowe i konferencyjne. Jest też taras widokowy i dziedziniec na wydarzenia kulturalne i sztukę, gdzie gościmy z wystawą. Wystawa on*arte x Młyńska12. Sztuka i architektura dostępna jest od 24 lutego do 15 maja 2023.

Artyści i artystki

Sebastian Krzywak
Bez tytułu 127
Bez tytułu
Jakub Malinowski
A jednak dyskoteka 2, z cyklu Dymy polskie
Watched tower
Pozdrowienia z Węgier
Aga Nowacka
Ciało niebieski
Ciało zielone
Mateusz Piestrak
Pejzaż
Soft Shell
Domino
Bez tytułu (budki)
Wawrzyniec Reichstein
Scratch-Viral 2

Kuratorki
Agata Kiedrowicz
Ola Rajska

Produkcja
Beata Dudzic
Agata Karaśkiewicz
Magda Kołaczyk

Identyfikacja wizualna
Pełnia Studio

Partnerzy
Młyńska12